ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ МОВНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pdau.pma.2024.1.1

Ключові слова:

мова, державна мовна політика, європейська інтеграція, деколонізація, ідентичність, мовний вплив

Анотація

Пропоновану наукову розвідку присвячено вивченню проблем формування державної мовної політики в Україні у контексті європейських інтеграційних процесів. Автор досліджує взаємозв’язок між мовною політикою та зусиллями країни на шляху до інтеграції в європейський простір, зважаючи на вплив імперського минулого. Оптику статті спрямовано на розкриття зазначеної проблематики та проаналізовано ключові аспекти кореляції завдань деколонізації України в умовах геополітичних зрушень та посилення європейської ідентичності. У дослідженні глибоко аналізується стан державної мовної політики України та вплив європейських стандартів на цей процес. Автор розглядає важливий аспект мовної деколонізації як рушійного елементу національного відродження, зосібна у контексті відмежування від російського мовно-культурного впливу. Особливу увагу зосереджено на тих змінах, які відбуваються у країні під час адаптації до стандартів Європейської Унії, зокрема у контексті захисту прав національних меншин. У статті йдеться також про роль мовної політики в контексті взаємодії з іншими аспектами суспільно-політичного життя, зокрема освітою, масовою комунікацією. Окремо зазначено і про зворотній зв’язок із громадськістю та її мовні пріоритети як частини національного самовизначення. Загалом наукове дослідження розширює розуміння і пропонує багатоаспектний погляд на проблеми творення державної мовної політики в Україні в реаліях сучасних суспільних трансформацій, європейської інтеграції та відновлення національної ідентичності в умовах деколонізації. У нашій роботі спробуємо висвітлити перспективи та можливі напрями подальших досліджень у царині державної мовної політики України в умовах євроінтеграційного руху на тлі деколонізації від російського впливу. Але стаття не вичерпує всієї глибини зазначеної проблеми, а лише ілюструє авторське бачення, зокрема, автор не бере до уваги взаємодію мовної політики із економічним розвитком, ринковою конкурентоспроможністю та залученням інвестицій. Зазначені питання ще потребують подальшого дослідження в інших працях.

Посилання

EF EPI EF English Proficiency Index. A Ranking of 113 Countries and Regions by English Skills. 2023. URL: https://www.ef.com/wwen/epi/ (Дата звернення: 2 грудня 2023 року).

Ажнюк Б. Мовна політика в Україні і перспективи європейської інтеграції. Мовознавство. 2022. № 6. С. 15–33.

Бігарі М. І. Механізми формування та реалізації державної мовної політики в Україні : дис. на здобуття наукового ступеня доктора філософії з публічного управління та адміністрування за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» / ХаріНАДУ при Президентові України, Харків, 2021. URL: https://ipa.karazin.ua/wp-content/themes/education/ filesforpages/science/dis_bigari_ i.pdf (Дата звернення: 30 листопада 2023 року).

Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» URL: https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/3005-IX#Text (Дата звернення: 6 грудня 2023 року).

Конституція України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text (Дата звернення: 6 грудня 2023 року).

Панасенко Є. О. Мультилінгвізм як євроінтеграційний і глобалізаційний чинник в умовах сучасної України. Вчені записки ТНУ ім. В.І. Вернадського. Серія: Державне управління. Київ: ТНУ імені В.І. Вернадського, 2019. Том 30 (69) № 4. С. 98–105.

Панасенко Є. Мультилінгвізм як сукупність ідеологічних дискурсів в умовах сучасної України. InterConf, вип. 54, Травень 2021. URL: https://ojs.ukrlogos.in.ua/index.php/interconf/article/view/12224 (Дата звернення: 5 грудня 2023 року).

Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах». URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/ Card/43294 (Дата звернення: 7 грудня 2023 року).

Проєкт Закону «Про застосування англійської мови в Україні». URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42201 (Дата звернення: 7 грудня 2023 року).

Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ v001p710-21#Text (Дата звернення: 10 грудня 2023 року).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-13

Як цитувати

Панасенко, Є. О. (2024). ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ МОВНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІНТЕГРАЦІЇ. Вісник Полтавського державного аграрного університету. Серія «Публічне управління та адміністрування», (1), 3–7. https://doi.org/10.32782/pdau.pma.2024.1.1