ОКРЕМІ ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ СУТНОСТІ І ЗМІСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ

Автор(и)

  • Євгенія Ліпій Полтавський державний аграрний університет
  • Богдан Стрілець Полтавський державний аграрний університет https://orcid.org/0000-0001-7043-7329
  • Олександр Кальян Полтавський державний аграрний університет https://orcid.org/0000-0003-2345-3929

DOI:

https://doi.org/10.32782/pdau.pma.2024.1.7

Ключові слова:

права людини, сутність прав людини, зміст прав людини, правова категорія, міжнародний захист прав людини, міжнародне право

Анотація

У статті досліджено окремі теоретико-правові аспекти щодо сутності та змісту прав людини, як правових категорій. Зокрема, визначено характер правової природи прав людини з урахуванням сучасних наукових підходів до їх розуміння, визначення та класифікації, а також основних принципів, що покладені в основу формування та забезпечення реалізації їх змісту. З’ясовано особливості темпорального розвитку прав людини в умовах сталого розвитку культурних, політичних і економічних цінностей; актуальності впровадження дієвих систем ведення міжнародних дипломатичних діалогів з питань забезпечення ефективності правозахисних практик у сфері подолання конфліктів та викликів, пов'язаних з інтерпретацією та застосуванням прав людини з метою досягнення досягнення суспільного консенсусу. Також проаналізовано роль та значення прав людини в сучасному світі в умовах глобалізації, а також в контексті взаємозв'язку з іншими правовими категоріями. Дане дослідження проведено на базі аналізу наукової літератури, міжнародних та національних актів правового регулювання та спрямоване на розкриття окремих теоретичних аспектів сутності та значення прав людини в сучасному суспільно-правовому контексті. Розглянуто систему юридичних функцій, яка не завжди однакова і незмінна. За умови, що та чи інша сфера суспільного життя почне набувати певної ваги і активно регулюватися нормами всіх галузей права, то питання про існування відповідної функції буде вирішене. З’ясовано, що при правильному використанні юридичних функцій і всієї системи їх організації загальнообов'язковий характер законів, що забезпечується правозастосовчою здатністю держави, не тільки пригнічує духовне життя людини, а й створює для нього сприятливі умови, реалізує і розвиває права людини. Створення такої правильної організації є найкращим досягненням людства в його політичній діяльності. Оскільки право в об'єднанні всіх функцій є найважливішою властивістю соціального існування людини, це вимагає більш глибокого вивчення і переосмислення функцій українського права, використання методів юридичної науки, переломлення функцій права через призму прав і свобод людини.

Посилання

Merrils J.G. Human Righs in the World. An Introduction to the Study of the International Protection of Human Rights. Manchester and New-York: Manchester University Press, 1996. 256 p.

Peter Van N. The International Human Rights Regime. L.: Butterworth, 1995. 237p.

Steiner J., Alston P. International Human Rights in the Context of Law, Politics, Morals. Oxford, 1996. 1230 p.

Забзалюк Д., Тополевський Р. Методологічні засади дослідження прав людини. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2023. Т. 10, № 1. С. 14-20.

Загоруй І. С. Поняття «права людини»: теоретико-правові підходи до розуміння прав людини. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка. 2016. Вип. 2. С. 66-82.

Лазур Я.В. Сутність та поняття прав і свобод громадян, які реалізуються у публічному управлінні. Часопис Київського університету права. 2009. № 4. С. 38-42.

Наливайко Л. Р., Степаненко К. В. Міжнародно-правові стандарти прав людини: навч. посібник. Дніпро: ДДУВС. 2019. 184 с.

Шершель О. Методологічні підходи в дослідженні обмежень прав людини. Філософські та методологічні проблеми права: науковий журнал / ред. М. Костицький. Київ: Національна академія внутрішініх справ. 2023. № 2(26). С. 136-143.

Щербай І. Принципи та методи дослідження прав і свобод людини, її гідності. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2021. № 2 (30). С. 116-120.

The evolution of human rights. Council of Europe. URL: https://www.coe.int/uk/web/compass/the-evolution-ofhuman-rights

Chiara P.G. Towards a Right to Cybersecurity in EU Law? The Challenges Ahead. Computer Law & Security Review Volume 53. July 2024. 105961. URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0267364924000281?via%3Dihub

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-13

Як цитувати

Ліпій, Є., Стрілець, Б., & Кальян, О. (2024). ОКРЕМІ ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ СУТНОСТІ І ЗМІСТУ ПРАВ ЛЮДИНИ. Вісник Полтавського державного аграрного університету. Серія «Публічне управління та адміністрування», (1), 46–51. https://doi.org/10.32782/pdau.pma.2024.1.7